Ez a lecke alapvetően más filozófiát követ mint az eddigiek. Korábban kétdimenziós alakzatokat, síkidomokat forrasztgattunk, vagdostunk. Most a vonalra koncentrálunk. Ez a módszer közelebb áll a szabadkézi rajzolás gyakorlatához. De kikerüli a kezdeti pontosság buktatóját.
A Bézier eszközt kétféleképpen is használhatjuk:
-
Egyenes szakaszokból álló törött vonal rajzolása: A sarokpontokban a Bézier eszközzel kattintunk, majd az egér gombját felengedve és továbbmegyünk a következőig. Az utolsó szegmenst dupla kattintással vagy ENTER megnyomásával zárjuk.
-
Görbe szegmensek kialakítása: Az eszközzel való kattintás után nyomva tartjuk az egér gombját, s annak mozgatásával kialakítjuk az útvonal görbületét.
Törött vonallal rajzolni ◆ Eddigi rajzmódszerünket követve csak az első eljárás szerint rajzolunk a Bézier eszközzel. Szabaduljunk fel annak a görcsétől, hogy végleges, tökéletes vonalat alakítsunk ki! Inkább elnagyoltan, törött vonallal közelítsünk a cél felé, majd a formázó eszközzel finomítsuk munkánkat.
Példánk a zseniális AppleTMlogó mintájára készült KörrteTM lesz. Járjuk körbe a Bézier eszközzel a mintát, egy-egy csomópontot hagyva minden jellegzetes fordulónál, csúcsnál.
Ezután a formázó eszközzel az útvonalakat görbítsük hozzá a kontúrokhoz. Majd jelöljük ki azokat a csomópontokat, melyeket simítanunk kell, ugyanis a módszerből adódóan az összes csomópont csúcsos.
Tapasztalat ◆ A csomópontszerkesztést csak középiskolában tanítottam. Ezzel a módszerrel ki lehet kerülni a hosszas elméleti fejtegetéseket vagy a második Bézier módszerből eredő idegőrlő, kezdő számára érthetetlen hajlításokat. A szép eredményhez fontos a megfelelő csomópontok tudatos alkalmazása.