Elkészült szakmai a szakdolgozatomban tervezett KisMiklós.otf betűtípusnak a honlapja. A font nyomdailag igényes, PostScript rajzolatú OpenType betűformátumú lett.
- Ligatúrákat,
- régies karaktereket,
- Tótfalusi könyveiben található ornamenseket és
- előre beállított alávágást, egalizálást is tartalmaz.
A honlapon
- a betűtípust,
- a betű forrását,
- a szakdolgozatot és
- Tótfalusi “Mentség” c. könyvének e-book-ját
is megtaláljátok.
Természetesen mindezt szabadon felhasználhatóan.
Igazán sokféle betűtípus között tud választani a mai kor embere. Ennek ellenére mindennapi munkáink esztétikumára két véglet, a szövegszerkesztő programokat jellemző sablonosság és az innen-onnan beszerzett betűtípusok esztétikai káosza a jellemző.
Dolgozatomban szeretném körüljárni egy betűtípus tervezésének, használatának technikai kérdéseit. A feladat, melyet közben megoldok, a híres erdélyi tipográfus, Tótfalusi Kis Miklós által tervezett betűkészlet számítógépes rekonstrukciója lesz.
Minden betűt újrarajzolni, egészen a geometriai tervezésig rekonstruálni, igazi művészi és technikai kihívás. Bár csábító volt a lehetőség, idő és tapasztalat híján el kellett vetnem. E komoly munka nálamnál nagyobb jártassággal bíró tervezőművészeknek is nagy feladat.
http://grafit.netpositive.hu/kismiklos/
Előkészítő munkám során nagyon megtetszettek Hargitai Henriknek, az ELTE adjunktusának digitális betűrekonstrukciói1. Megszületett az elhatározás: A projekt célja egy hasonló, a kor magasnyomású nyomdatechnikáját idéző, korabeli nyomatra jellemző rajzolatú betűtípus, a „KisMiklós.otf” létrehozása legyen.
Legfőbb inspirációt Tótfalusi múlt század közepén előkerült betűmintalapja nyújtotta. A lapon normál antikva, ennek kurzív megfelelője, görög, héber és kottaírás található. A munka időigényességére való tekintettel csak a normál változatot tudtam felvállalni.
A KisMiklós.otf fontot GNU licenc alatt, forrásával együtt publikáltam az interneten, elsősorban azzal a céllal, hogy bárki hasznát vegye rövidebb, régies hatású szöveg szedésére.
Végül készítettem egy több mint 160 oldal terjedelmű elektronikus könyvet, Tótfalusi Mentség c. művének a kor stílusát idéző szedéssel, azonban a mai e-book olvasókra, táblagépekre optimalizált megjelenítéssel.
———————————————-
1http://emc.elte.hu/~hargitai/fonts/ [2013-04-04] Az oldalon Landerer Pesti Hírlapjának, a Linotype Primus betűtípusának és Widmanstadius gráci nyomdabetűjének rekonstrukciói találhatók.
Nem kell szerénykedni, nagyon szép lett!
Bárcsak lenne időd és kedved rekonstruálni az eredeti Erbar Grotesk-et, nem az URW-féle modernizált módon, hanem az eredetit, azokkal a szép macifej Ö és jellegzetes Ü és Ä betűkkel… Külön kihívás lenne a hoszzú nagy Ű és Ő megoldása.
Erre gondolok: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Erbar-2.jpg
Köszönjük. A diplomamunkámat már megírtam, végül LaTeX helyett Wörd Xp-vel. De egyszer szedek Tótfalusival valamit.
Ez igazán gyönyörű!