A karácsonyi időszakban elég sokat szemezgettem mindenféle rajzolóalkalmatossággal, míg végül megrendeltem a Huion legnagyobb rajzolótábláját. Azóta megérkezett, és szeretném a tapasztalataimat megosztani veletek.
Nem mostanság kezdtem rajzolótáblákkal dolgozni. Első Genius táblám tollhegyét az akkor még ovis kisebbik nagylányom koptatta tövig, amikor marokra fogva színezgetett valamit a gépemen.
Aztán jött két Wacom: zsebkendő méretű, belépőszintű darab. A márka megbízhatósága hírneves, de az én pénztárcám nem engedett többet ezeknél a kezdő tábláknál. Mindig úgy voltam vele, ha elindul ez a vonat, s másra is használom majd, mint képszerkesztéshez, retusáláshoz, maszkoláshoz, akkor összekuporgatok egy nagyobb darabot.
Az iPad
Egy kedves barátom elhozta az iPad-jét — egy Apple Pencillel. Elámultam, amikor Affinity Designert futtattunk rajta. A természetes rajzolás élménye: nincs utánhúzás, bumszli gumihegy. Akarom… De mire meggondolod magam, az Apple bejelenti a következő iPadjét, természetesen az előzőhöz képest is túlárazva.
Ilyenkor aztán higgadtabban végiggondolhatom, valóban erre a megoldásra van-e szükségem. Ha mondjuk sokat utaznék, állandóan járna a kezem. De ha utazom — vezetek. Akkor mondjuk…
…táblamonitort a népnek!
Igen, ó már mindenki ezen tolja. Nekem is kell egy! Habár van két nagy monitorom, amin dolgozom, de akkor lesz három.
Ebben a műfajban két választásom van: A Wacom Cintiq sorozata vagy a kínai Huion. A Wacom táblamonitorai közül a legkisebb 13 inch-es, akkora mint a laptopom képernyője. A vágyott nagyobb képátló növekedésével először csak összehúzom magad néhány hónapig, talán eladom az autómat, esetleg politikai pálya után nézek.
Vagy érdeklődök, mit tud az olcsóbb Huion: Egész jó véleményeket kapott a teszteken, használhatónak látszik, bár előjön a vélemények között a driver bizonytalansága, a színtér korlátozottabb volta, a Cintiq-ek által már kinőtt kisebb parallaxis.
Mindenképpen ki akarom próbálni az élményt vásárlás előtt, milyen lenne táblamonitoron rajzolgatni. Jön egy a sufnituning-ötlet: 13 inches érintőképernyős Zenbook gépem képernyőjét szoftveresen elforgatom, így futtattom a Krita festőprogramot.
Az újjal festegetés nem sok örömet okoz, a gumihegyű toll sem egy extázis, de rendelhetnék mondjuk egy Wacom Ink tollat vagy egy Microsoft Pent hozzá, melyeknek van nyomásérzékenysége, így harmincezerből kijön a balkáni grafikai fejlesztés… Ahogy így szépen mindent végiggondoltam, valami elkezdett zavarni…
Szemüveget a bírónak!
Egész életemben olyan éles volt a szemem, mint a… No, hagyjuk. Most már nem az. 40 éves kor után együtt kacagunk a többi negyvenessel, amikor előkerülnek az olvasó szemüvegek egy megbeszélésen. De ennek is egy évtizede már… Távollátó lettem. Azaz közelre nem látok olyan jól…
Szóval, ha én képernyőn szeretnék rajzolgatni, akkor ahhoz olvasó-szemüvegre lesz szükségem, amit nagyon rühellek. Orrnyeregre tolni, kinézni, váltogatni… Nagyjából ez lenne a sorsom egy táblamonitorral. Kell nekem megöregedni! (Igaz, fiatalon meghalni sem volt egy perspektíva…)
Így aztán úgy döntöttem, marad a két nagy monitor, melyeket kényelmesen használok grafikára, és veszek egy nagy, nem egy nagyobb, no jó, inkább a legnagyobb rajzolótáblát.
Wacom vs. Huion
Nos, itt tényleg csak kettő játszik: Wacom Intuos Pro L vagy Huion WH1409. Az előbbi 160 ezer forint. A kínait viszont nem lehet Magyarországon kapni. Amazonon, GearBest-en, vagy a Huion szlovéniai forgalmazóján keresztül rendelheted meg, ha Európán belül szeretnél vásárolni.
Rövid számolgatás: A Huion-nal százezer forintot lehetett spórolni. Nyilvánvalóan nem a spórolás a legnagyobb érv, de azt sem szeretném, ha egy nagy beruházás után éppen csak kipróbálom a nagy táblát, aztán hónapokat áll az asztalomon, végül valami internetes fórumon próbálom kihasználatlanság okán eladni.
Megéri egy kis böngészés. Mindenhol vannak akciók… Végül AliExpress adta a legolcsóbban. Ennek a hátránya, hogy egyenest Kínából jön, vámot kell majd fizetnem.
Sikerült kifogni a régi formatervvel egy új darabot, a HUION Giano WH1409 formatervére továbbfejlesztett HUION Inspiroy WH1409 V2-t:
- 8192 szintű nyomásérzékenység
- toll döntését is figyelő funkció
- A4-esnél nagyobb felület
- Elem nélküli toll
- vezeték nélküli kapcsolat.
Döntök: Elég olcsó, hogy kipróbáljam, akkorát nem lehet rajta bukni — persze nem szeretném, hogy a végén a konyhában végezze húsvágó deszkaként. Ebben az árban a Wacomtól még mindig valami középméretű, belépő szintű táblát vehetnék csupán.
De ha nem olyan rossz, használható eszközt találok — ami szinten tartja, esetleg fejleszti a rajzkészségemet — , akkor jó befektetés lehet. Szabadúszóként itthon ücsörögve elsődleges szempont a hatékonyság, nem a márkahűség vagy a Possche-design.
Megérkezik a kicsike…
Két hét utazás, aztán a vámügyintézés, amit a Posta jóvoltából két levélváltással megúszok.
Dudál a postás, megjött a Mikulás. Kicsomagolom, régi Wacom kihúz (ajándék lesz majd másnak). Wacom-driver töröl.
A tábla igen: hatalmas. Nem fér bele az irattáskámba.
Hátoldalából kihalászható egy kis USB wezeték nélküli wevőegység (wireless — magyarul). Kisebb, mint a régi modellhez való, de nem akkora, hogy véletlenül lenyeljem vagy belélegezzem.
Drivert letölteni internetről, a gyártó honlapjáról javasol a leírás. Beszerzem, telepítem, működik. A táblában van még szufla, de majd fel kell tölteni egy USB-vezetékkel. Pár óra töltés nagyjából egy-két hetes független üzemidőt jelent. Biztosan nem fogok a kanapén ülve rajzolgatni, de amúgy is sok a tyúkbél a munkaasztalon, szóval ez praktikus lesz.
Design
Kisebb méretben a Huion-nak vannak szebben formatervezett rajztáblái is. Ez egy régi darab: minimalista, post-szocreál. Egyetlen cifraság a visszajelző-bekapcsoló panel. A logó alatt négy informatív piktogram, amely tudatja, hogy a vezeték nélküli mód be van-e kapcsolva, a toll érezhető közelségben van-e, s mi a helyzet az akkuval — erre kettőt is szántak. Mellettük funkciótlan színes csíkok: Minek is?
A be/ki-gomb meg egyenesen szocialista gyermekkorunk atombiztos lötyögős kapcsolóit idézi. Hiába, a népi Kína a hagyományokban gyökerezik.
Az aktív felület kényelmes, jól lehet rajta rajzolni. 16 : 10-es arányú. 350 × 218 mm. Nem csúszik, nem akad, ideális a tollhoz.
A toll
Ami pedig egy tökéletes Wacom-másolat. Igen, minden szempontból. A Wacom ugyanis ezeket a passzív, elem nélküli tollakat szabadalommal védi, annyira, hogy a legnagyobb gyártók sem merik csak úgy másolgatni.
Itt mutatkozik meg a kínai ipar ütőképessége: Megszerzi, szétszedi, tökéletesen lemásolja, s eladja tört áron. Nem kell csillagászati összegeket kutatás-fejlesztésre költeni. Kicsit lelkiismeret-furdalásom van: Bűnrészessé váltam egy nemzetközi igazságtalanságban. Ugyanakkor Sobri Jóskával együtt nevetgélünk, hogy a dúsgazdag japán Wacom-ot most jól megleckéztettük. Mindenki döntse el, hol van az igazság…
Apropó, döntés: A tábla figyeli a toll helyzetét, és a dőlésszögnek megfelelően változtatja az ecset alakját. Ez annyira nem volt észrevehető egyik szoftverben sem, hogy jeleztem a Huion szerviznek, lehet, hogy hibás a táblám.
Egy napon belül válaszoltak, így jöttem rá, hogy ez a funkció máshol található a szoftverekben. És bekapcsolva, hm, hát nem volt egy újjászületés élményem. Inkább zavaró volt, mint nagyon látványos, azóta sem igen használom.
Tucatnyi gomb
12 programozható gomb van a táblán bal kéz felől, ami nagyon király: Rákerült a nagyítás/kicsinyítés, tartalom-mozgatás, módosítógombok (SHIFT, CTRL, ALT), mentés, másolás/beillesztés, visszavonás, és a képernyőváltó. Sajnos olyan nincs, hogy egyszerűen váltogathassak bizonyos programok készletei között, de kimenthető egy-egy gombkiosztás egy szövegfájlba, és onnan vissza lehet tölteni.
A gombok minőségével mások elégedettek voltak, én éreztem néha kis konokságot: mintha néhány esetben egy-egy SHIFT-nek vagy CTRL-nak programozott gomb leragadt volna, de aztán ez nem volt rendszeres, vagy az is lehet, hogy szoftveres hiba.
Monitorok
Említettem, hogy beállítottam egy gombot a képernyők váltására. A kétmonitoros rendszeremnek csak egyik monitorán fogok teljes felbontásban rajzolni. Van lehetőség persze, hogy mindkettőn egyszerre dolgozzak, de akkor az arány miatt a táblának csak a középső sávját használhatom, amivel meg a felbontás csökken.
Ez azt jelenti a gyakorlatban, hogy karmozgás helyett csak csuklómozgással boldogulnék, ami ugyanarra a szintre visszavinne, mint amiért a zsebkendő nagyságú Wacom-ocskámat lecseréltem.
Hibalehetőségek és megoldásuk
Krita
Már a kis Wacom Bamboo-mmal is az volt a gondom, hogy ez a program a mozdulat elején késleltetve húzta az ecsetet. Valamelyest megoldotta a gondot a karakterisztika megváltoztatása, de a többi programhoz képest mindig volt egy kis megtorpanás. Nos, a HUION-nál ez sajnos nem tűnt el. Így gyanakodtam, nem hardveres ok lehet mögötte.
Némi próbálgatás után egy beállítással megoldható mindez:
A Főmenü Settings > Configure Krita paneljét megnyitva az Open GL-t Direct 3D-re állítottam. Újraindítás után eltűnt a bosszantó jelenség. Valószínűleg Windows-os vagy Nvidia probléma volt.
Photoshop
Ha ebben a programban dolgozol, mindenképpen kapcsold be a Huion Tablet > Digital Pen párbeszédpaneljén az “Enable Windows Ink” jelölőnégyzetet. Enélkül ugyanis a tollak és ecsetek nem lesznek nyomásérzékenyek. A többi program erre rá sem hederít, de itt e beállítás nélkül érzéketlen bumszlikkal fogsz festeni.
Inkscape
Hát ezzel a programmal szenvedtem a legtöbbet. A napokban jött ki a frissítése (0.92.3-ról 0.92.4-re), és az előző verzióban a munkaterületen egyszerűen megállt a kurzor. A program csapdába ejtette. Ha egérrel mozgattam, mozgott, de a tollra váltva lecövekelt. A beviteli eszköz beállításainál látta a HUION-t, de nem volt hajlandó tartósan figyelni rá.
Ezt megoldotta az új verzió. E program kalligrafikus eszköze kezeli az összes program közül legtermészetesebben a toll dőlés-funkcióját. Itt nem kell paneleken bogarászni, alapbeállításként kapja el a dőlésinformációkat.
GIMP
A GIMP ugyanazt a lefagyó kurzort produkálja mint a fenti program, amíg be nem állítod a Menü > Szerkesztés > Bemeneti eszközök panelen. De ő legalább hagyja magát, utána szépen működik. Nem kell verziót váltani.
Eltűnő kurzor
A vezeték nélküli kapcsolat hátránya, hogy időről-időre — használattól függően — tölteni kell eszközünket. Az előző modellekhez képest nagy előny, hogy csak a táblát, a tollat nem. Töltés alatt viszont kikapcsolt állapotban is használható! Minden működik rajta, csak a vezetéket kell kerülgetni.
Egy furcsaságot vettem észre: Töltés közben a rajzterületen eltűnik az ecsetkurzor, és félig vakon kell keresgélni, hogy egyáltalán hol lehet.
Megoldás: Húzzuk ki a készülék USB jelfogóját, aztán töltés után rakjuk vissza.
Rajzolási élmény
Előrelépés-e egy kis felületű tábla után ez a készülék?
Hát komolyan: föld és ég!
Míg a kicsin a csuklód mozgásával rajzolsz, itt az egész kar dolgozik. És a részletesség megfizethetetlen. Egyszerűen azt látod, amit rajzolsz. És az sem zavaró, hogy a képernyőn látom, amit az asztalon rajzolok. Részben azért, mert évek óta így retusálok, maszkolok, rajzolgatok, másrészt nagyon hamar meg lehet szokni ezt a kéz-szem-koordinációt.
A korlátozásokra épített digitális rajzmódszertanomból kihúzható az első két pont: Lendületes vonalakkal természetesen lehet rajzolni, s nem kell állandóan radírozni.
Ugyanakkor hatalmas lehetőség a papíron való rajzoláshoz képest, hogy itt visszavonható, feltűnés és anyagromlás nélkül radírozható, rétegekre elkülöníthető minden. Egy-két hét digitális rajzolás után még a papíron is a CTRL+Z-t fogod keresni, és bosszankodsz majd, hogy nem tették rá…
Összegzés
A Huion Inspiroy WH1409 V2 rajzolótáblát a csomagolás kibontásáig 42.000 Ft ár és 14.000 Ft ÁFA+vámkezelés = 56.000 Ft-os összár terhelte. Hasonló árkategóriában Wacom termékből egy Wacom Intuos Medium vásárolható. Ennek felületének két és félszerese a tesztelt tábla. Nyomásérzékenysége a kétszerese.
Előnyök:
- Kiváló nyomásérzékenység.
- Kiváló ár/érték arány.
- Könnyű konfiguráció.
- Kényelmes rajzfelület.
- Valós rajzélmény, kompromisszumok nélkül.
- Vezeték nélküli technológia.
- Akkumulátor vagy elem nélküli toll.
- Töltés közben is használható.
Hátrányok:
- Photoshop, Inkscape és Krita programoknál némi figyelmet igényel a használatbavétel.
- Töltés közben ki kell húzni a vevőegységet.
- A dőlésérzékenység nem jelent akkora előnyt, sokszor inkább zavaró, kiszámíthatatlan.
- Csak Windows-ra és MAC OS-re van natív driver. Linuxon némi drótozással megoldható, de nem teszteltem.
Értékelés:
Az utóbbi két hétben nagyon jó barátok lettünk. A tábla rajzra tökéletes.
Az asztalomat átrendezte: billentyűzetet cseréltem, hogy elférjek. Nem csak rajzra, de kiadványszerkesztésre, egyéb grafikai munkákra is használom. Az egérrel végzett tevékenységeket szinte teljesen kiváltja, és sokkal gyorsabb, természetesebb a használata.