Ismétlés: http://informatika.gtportal.eu/letoltes/excel/tablazatkezelok_felepitese.pps
Képletek használata
Képletet nagyon sok számítási feladat során készíthetünk. Akkor kell használnunk, ha az adott feladathoz nincs beépített függvény, ami elvégezné az adott feladatot.
A vizsgafeladatokban gyakran előforduló típuspélda képletek használatára például a százalékszámítás, vagy az egyszerűbb matematikai műveleteket igénylő feladatok.
Használatuk nagyon egyszerű. Lépjünk bele abba a cellába, ahol szeretnénk egy számítást elvégezni. Ezután a szerkesztőléc felületbe kattintva elkezdhetjük a képlet létrehozását. Gépeljünk be egy „=” jelet, és utána elkészíthetjük a kívánt képletet. Közben arra kell figyelni, hogy a matematikai szabályokat betartsuk, mert érvényesek a programban. A helyes zárójelezést használni kell, és a műveleti sorrend is a matematikában használttal azonos.
Műveleti sorrendet tekintve az összeadás, és kivonás egy szinten szerepel és alacsonyabb művelet, mint a szorzás és osztás, ami szintén egy szinten szerepel. Ha két művelet azonos szintű, akkor a balról jobbra szabály érvényesül. A program sorrendben először a magasabb szintű műveleteket végzi el, majd az alacsonyabb szintűeket és közben balról jobbra dolgozik. A zárójelek elhelyezése segít a műveletek sorrendjének változtatásában.
A képletekben használhatunk cellahivatkozásokat is. Ha a számítás során cellák tartalmával szeretnénk számolni, akkor hivatkozzunk a tartalomra, a cellára való hivatkozással. Adjuk meg a megfelelő oszlop és sor azonosítót, ami a megfelelő cellát azonosítja!
pl. =C2+(D3*4)/2
Ez a képlet a D3-as cellában található értéket megszorozza néggyel, osztja az eredményt kettővel, és az így kapott eredményhez hozzáadja a C2-es cella értékét.
Az alábbi feladatokat a SAJÁTNEVED\TABLAZAT\MAIDATUM mappába mentsd!
1) Robinson Crusoe
Nézz utána a Wikipédián Robinson Crusoe történetének!
Közös feladat: itt találod!
2) Számtábla
3) Színház
4) Valuta
3. feladat: valutavalto.xlsx néven hozz létre egy Excel munkafüzetet!
(www.valutaarfolyamok.hu – középárfolyamon)
a) Első munkalap: Hozz létre egy táblázatot, amely képes a forintban megadott értékeket dollárra váltani!
b) Második munkalap: Hozz létre egy táblázatot, amely képes a dollárban megadott értékeket forintra váltani!
c.) Harmadik munkalap: Hozz létre egy táblázatot, amely a forintban megadott értéket általad kiválasztott nyolcféle valutára váltja!
Relatív és abszolút hivatkozások
http://informatika.gtportal.eu/letoltes/excel/Cellacimzesi_modok.pps
5) feladat:
6) SZORGALMI
Készíts egy 10 x 10-es szorzótáblát képletek segítségével!