Informatikatanári záróvizsgámra készültem éppen. A weben böngészgetve találtam egy csuda jó oldalt az informatikai érettségi feladatokhoz. A fickó kiléte, aki készítette, kideríthetetlen volt. Szerény ember, gondoltam. Az anyagok iszonyú szórakoztatóak voltak — infó érettségi feladatok, ember? –, a narrátor finom humora lebilincselt (oké, igazából nagyokat röhögtem), a szakmai hozzáértése pedig sok segítséget adott azokban a feszült hetekben. Megvolt a záróvizsga, életem első 100%-a. Aztán ugyanazt a hangot megtaláltam itt is: http://szabadut.fsf.hu/oktatas/oktatovideok/ .
Fél évvel később egy konferencián találkoztam a fickóval, a hang alapján beazonosítottam mint egy szonár. Egy véletlen folytán éppen a szobatársam lett, mert ő is a szabad szoftveres szekcióban adott elő. Föltápolt C++ – multiplatform fejlesztés Qt-tal. Az előadását igyekeztem megörökíteni a tabletemmel, ami operatőri szempontból irreleváns vállalkozás volt: nincs az a stabilizátor, ami a folyamatos röhögéstől remegő kezet kiegyenlíti.
A Qt (ejtsd kjút — mint cuki) egy komoly grafikus fejlesztői környezet, melyben sikerült már összedobnom egy kis adatbázis-kezelőt. Írtak már a segítségével grafikus operációs rendszert (KDE), ingyenes kiadványszerkesztőt (Scribus) és a híres Maya 3D program is ebben a környezetben készült. Legutóbbi hír, hogy nem csak hagyományos keresztplatformos (Windows, Linux, MakkOS), de Android és iOS rendszerekre is lehet fejleszteni vele.
Varga Péter “strandkönyve” az első magyar nyelvű szakirodalom ehhez a fejlett programhoz. 58 db. aranyhörcsög van benne, melyet a kitartó lektori munka sem tudott kiirtani. “A hörcsög pointere az asztalunkon lévő kekszekre mutat – vagy akkor ez most a keksz pointere? Még szerencse, hogy nem kutyánk van. Mondjuk egy pointer.”
A könyvet egyelőre úgy ajánlom, mint Néri Szent Fülöp, szabadkozva Ignác atyának, hogy nem olvasta a “Lelkigyakorlatok” c. könyvét. Még kérek egy kis időt. De aki C++-ban már pötyögött valamit, az előzzön meg, nem fogja megbánni! -Kisanti-
Sziaszok!
Örömmel olvasom, hogy nem csak én vagyok Don Quijote.
Én csak kiegészíteném néhány linkkel az itt elhangzottakat. (Ha ismétlem, akkor figyelémetlen voltam, elnézést)
Nem csak Qt, de magyarul…
http://szabadszoftver.kormany.hu/sajat-oktatasi-anyagok/ (közvetlen pdf letöltések)
Még egy (szabad)szoftver Qt-ben (magam magyarítottam, és a mai napig használom is)
https://github.com/michal-tomlein/itest
http://itest.sourceforge.net/
[stewet]