A mai órán választani fogunk! Csak semmi politika! Inkább programozzunk!
Ha 10 pontból elérek legalább kilencet: megvan az ötösöm de ha csak hét pontot érek el: négyest kapok ellenben, ha egyik sem lesz meg: apámtól egy pofont...
Sokszor vagyunk úgy az életben, hogy választanunk kell, aztán minden választásunknak van következménye…
A programnyelvek egyik klasszikus választási szerkezete a
HA > AKKOR.
Például: Ha megtanulod a leckét, akkor jól felelsz. Ha korán kelsz, akkor aranyat lelek. Ha másnak vermet ásol, akkor sírásónak fognak hívni.
a = input("Hány éves vagy? ") kor = int(a) if kor < 14: print("Suttyó gyerek vagy, tanulj sokat!") else: print("Uram, ön egy igazi gentleman!")
Gépeld be ezt a kis programocskát a Python IDLE-be. Figyelj arra, hogy ahol beljebb kezdődik a sor, ott nyomj TAB-billentyűt! Futtasd le és teszteld! Milyen új parancsokat ismertél meg benne? Mit jelenthetnek?
Feladatok:
1) Írj programot, ami megkérdezi, hogy hány lába van egy póknak. Ha a válaszadó 8-at ír, a program dicsérje meg! Ha valami mást, akkor marasztalja el! (mentsd: pok.py)
A Python összehasonlításra használja a következő jeleket:
== egyenlő != nem egyenlő < kisebb > nagyobb <= kisebb vagy egyenlő (legfeljebb) >= nagyobb vagy egyenlő (legalább)
2) Írj programot, amely megkérdezi a felhasználó cipőméretét. Legfeljebb 39-esig a következő választ adja: “Ön gyermek vagy nő!”. Ellenkező esetben: “Ön férfi vagy jeti!”
3) Gépeld be ezt a programot, teszteld és magyarázd meg a negyedik sor jelentését!
valasz=input("Szeretsz-e programozni? (I/N)") if valasz == "I": print("OKÉ") elif valasz == "i": print("OKÉ") else: print("CIKI")
4) Készíts programot, mely kiírja, hogy kér egy magánhangzót. Ha a felhasználó valóban magánhangzót ír, megköszöni. Ellenben pedig kiírja: “Szórakozz a körösztapáddal!”