A mai alkalommal egy autót kell készítenetek. Nem megijedni! A fenti illusztrációt is Inkscape-ben alkották: jobb felső sarkában látjátok, hogy foltokból van összerakva. Mi nem leszünk ennyire profik. Egyszerűbb, oldalnézeti ábra rajzolása a feladat.
Téglalapokból, körökből rakunk össze egy ovis szintű “tütüt”, aztán azt finomítjuk a formázó eszköz használatával. Közben olyan műveleteket ismertek meg, mint az unió-képzés és a különbség-képzés.
A foglalkozások végén pedig szabad kezet kaptok, néhány ötlet mentén, hogy összetettebb rajzokat alkossatok!
Az első prezi egy kis ismétlés. Jó dolog az Inkscape-ben, hogy megjegyzi a fontosabb eszközök alapbeállításait. De bosszantó, ha más dolgozott a programunkon, akkor a körök helyett körcikkek, körszeletek, a téglalapok helyett lekerekített sarkú kolbászkák fogadnak. Arról nem is beszélve, ha még áttetszőséget is adtak az objektumoknak, mennyire hátráltatják, összezavarják a foglalkozás kezdetét.
Nos, ezt az áldatlan állapotot könnyen megszüntetheted, csak nézd végig az alábbi bemutatót!
Rendben az Inkscape? Ura vagy a helyzetnek? Akkor vágjunk bele! Amit most megtanulsz, egy szemlélet. Régen, amikor rajzolgattam, mindig elvesztem a részletekben. Soha nem voltam elégedett a rajzaimmal, mindig találtam hibát rajtuk. Ez el is vette a kedvemet. Vannak zsenik, ügyesek, én meg itt bénázom.
A vektorgrafika megtanít arra, hogy
- Minden változtatható, javítható, módosítható – emiatt sosem keseredem el. Csak jól meg kell figyelni a dolgokat, és egyre közelebb kerülök a pontos, hű ábrázoláshoz.
- Mindig egy elnagyolt vázlatból indulunk. Az autó először két gyufaskatulya, oldalnézetben. Ha nem szégyenlek így rajzolni, akkor később van esélyem, hogy a befoglaló formát finomítva, egyre több pontos részletet vigyek fel a művemre.
Kérlek benneteket, a munkáitokat mentsétek, majd küldjétek el nekem, hogy értékelhessem. Akik szorgalmit küldtek, természetesen jutalmat kapnak! Jó munkát mindenkinek!